BİYOGRAFİ

Ramis Çınar

1983 yılında Bulgaristan'ın Silistre iline bağlı Dulovo ilçesinde doğdu. 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç esnasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Fevzi Çakmak İlkokulu, Unilever İş Ortaokulu ve Çorlu Lisesi'nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdi (2004). Özel sektörde satınalma ve stok kontrol görevlisi, kamuda basın-yayın görevlisi pozisyonlarında çalıştı. Halen bir kamu kurumunda görev yapmaktadır.
Üniversite yıllarında yazınsal çalışmalarına başlayan Çınar, buruk bir aşk hikâyesini konu alan Söylenmemiş Sözler adlı romanıyla  Ağustos 2009'da edebiyat dünyasına adım attı. Ekim 2012’de, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda Rumelili kalabalık bir ailenin hikâyesini, dönemin atmosferiyle birlikte anlattığı Elveda Rumeli adlı romanını yayımlayan Çınar, daha geniş bir okur kitlesine ulaştı ve 3 tekrar baskısı yapıldı. Çınar'ın, kişisel ütopyasını arayan bir gencin maceralı hayat yolculuğunu anlatan Aşk, Hayat ve Arayış adlı romanı Haziran 2014'te, en iyimser romanı olarak nitelendirdiği Ömrümün Dört Mevsimi adlı romanı ise Ağustos 2016'da kitapseverlerle buluştu. Her geçen yıl edebiyat dünyasında adından daha fazla söz ettiren Çınar, yazınsal çalışmalarına devam ediyor.

He was born in Silistra. He migrated to Turkey with his family in 1989 as part of a forced migration. He graduated from Selçuk University’s Public Relations and Promotion Department in 2004. He worked in the private sector. His first literary debut was with a novel called ‘Söylenmemiş Sözler – Untold Words’. His novel entitled ‘Elveda Rumeli – Farewell Balkania caught the interest of a huge reading audience. ‘Aşk, Hayat ve Arayış – Love, Life and Search’ was out in 2014, and his latest novel called ‘Ömrümün Dört Mevsimi – Four Seasons of My Life’ met with its readers in 2016.