BİYOGRAFİ

Ramis Çınar

1983 yılında Bulgaristan'ın Silistre iline bağlı Dulovo ilçesinde doğdu. 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç esnasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Fevzi Çakmak İlkokulu, Unilever İş Ortaokulu ve Çorlu Lisesi'nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdi (2004). Özel sektörde satınalma ve stok kontrol görevlisi, kamuda basın-yayın görevlisi, soruşturma katibi, editör ve metin yazarı pozisyonlarında çalıştı.
Üniversite yıllarında yazınsal çalışmalarına başlayan Çınar, buruk bir aşk hikâyesini konu alan Söylenmemiş Sözler adlı romanıyla Ağustos 2009'da edebiyat dünyasına adım attı.
Ekim 2012’de, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda Rumelili kalabalık bir ailenin hikâyesini, dönemin atmosferiyle birlikte anlattığı Elveda Rumeli adlı romanını yayımladı. 3 tekrar baskısı yapılan kitap, daha geniş bir okur kitlesine ulaştı.
Kişisel ütopyasını arayan bir gencin maceralı hayat yolculuğunu anlatan Aşk, Hayat ve Arayış adlı romanı Haziran 2014'te yayımlandı.
Huzurevine düşen bir subayın inişlerle çıkışlarla dolu hayatını ve sevdiği kadın ile bir araya gelme uğrunda 50 yıllık mücadelesini konu alan Ömrümün Dört Mevsimi adlı romanı Ağustos 2016'da okurlarla buluştu.
Kadın cinayeti, çocuk istismarı, uyuşturucu bağımlığı ve toplumsal adaletsizlik gibi temaları işlediği Kanadı Kırık Kelebekler, yazarın suç edebiyatındaki ilk eseridir.
Yenilikçi anlatım tarzı ve farklı konularda yazdığı romanlarla kendine has bir okur kitlesi edinen Çınar, yazınsal çalışmalarına devam ediyor.


He was born in Silistra. He migrated to Turkey with his family in 1989 as part of a forced migration. He graduated from Selçuk University’s Public Relations and Promotion Department in 2004. He worked in the private sector. His first literary debut was with a novel called ‘Söylenmemiş Sözler – Untold Words’. His novel entitled ‘Elveda Rumeli – Farewell Balkania caught the interest of a huge reading audience. ‘Aşk, Hayat ve Arayış – Love, Life and Search’ was out in 2014, and his latest novel called ‘Ömrümün Dört Mevsimi – Four Seasons of My Life’ met with its readers in 2016.