Elveda Rumeli (4. Baskı)

Elveda Rumeli (4. Baskı)

 Balkan Savaşları’nın 100. yılı içerisindeyiz… İyi bir ‘elveda Rumeli’ romanından söz etmeli, adı ‘Savaş ve Ayrılık’. Osmanlı İmparatorluğu için tam anlamıyla sonun başlangıcı, Balkan Savaşları ile olmuştu.... Asırlardır Osmanlı tebaası olan insanlar, bir sabah Bulgaristan, Yunanistan sınırı içinde olduklarını öğrenmişlerdi. Sonra göç etmek zorunda kalıp, eski vatanlarında muhacir olarak adlandırıldılar... Akrabalarının yarısı yolda hayata veda etmişti, kalanın durumu içler acısı. Savaşlar ayrılıkları doğurmuş ve onanmayacak yaralar açmıştı. Ramis Çınar, tüm bunları ve daha fazlasını kahramanı Hasan üzerinden ‘Savaş ve Ayrılık’ romanında anlatıyor. İstanbul’da medrese eğitimi aldıktan sonra memleketine dönen Hasan, bir süre sonra bir ömre sığmayacak şeye şahit olur... Balkan Savaşları, esir kampları, I. Dünya Savaşı, salgın hastalıklar, göç yolları, ölümler ve bunlar arasında yaşanmaya çalışılan, yeniden kurulmaya çalışılan hayatlar. Gerçeklerden hareket eden, iyi yazılmış bir roman.

Çağlayan Çevik (Hürriyet Keyif)

 

Betiğiniz beni o ölçüde sardı ki anlatamam. Biz de Rumeli kökenli bir evgiliz. Rumeli’nin tatlı günlerini, Osmanlı'yı geri gelecek diye özlemle bekleyişleri, gördükleri sıkıntılar, yalnızlık, elsiz kolsuz, çaresiz kalmaları, güç koşullara dirençlerini, evgil içi ilişkileri, gelenekleri çok güzel bir dille, o ölçüde sürükleyici anlatmışsınız ki hayran kaldım. Hasan ile o denli özdeşleştim ki, okuduğum süre içinde onların çilesi benim mutsuz günler geçirmeme neden oldu. Usumda onları görmüş gibi oldum. Hiç bir betik beni bu ölçüde bağlılık altına almamıştı. Eşsiz bir yazım yeteneğiniz var. Bugüne dek okuduğum en güzel öykülerden biri. İyi ki böyle bir betiği okumuşum. Sizi içtenlikle kutluyorum. Balkanları anlamak için bu betik çok kişice okunmalı. Kutlu olsun. Gelecek yayınlarınız istemle bekleyeceğim.

Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN

 

Ramis Çınar’ın “Savaş ve Ayrılık” adlı romanı adlı 2. kitabı yayınlandı. 1909’da başlayıp Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında yaşanan olayları konu alan kitap, Türkiye ve Balkanların tarihini ilgilendiren, fakat çok fazla bilinmeyen konulara ışık tutuyor.

Yalçın Bayer – Hürriyet Gazetesi