Aşk, Hayat ve Arayış

Aşk, Hayat ve Arayış

 

 Aşk acısı, yalnızlık ve bitmek bilmeyen anlam arayışları...

 Aşk, Hayat ve Arayış adlı bu romanında "anlam arayışı" temasını ele alan Ramis Çınar, okurlarını maceralı bir yolculuğa davet ediyor. Romanın kahramanı Mustafa, mutluluğu ararken farklı mecralara yönelecek, korkusuzca hayallerinin peşinde koşacak; ne var ki her defasında karşısında hayatın acımasız gerçeklerini bulacaktır. Ta ki kendisiyle yüzleşme cesareti gösterinceye dek. Bir zaman sonra kendisiyle ve geçmişiyle barışan Mustafa, yıllar yılı peşinde koştuğu idealinin hiç ummadığı bir yerde olduğunu keşfedecektir.

 Yetmişli yıllarda memleketi Edirne'den, kişisel ütopyası olan İstanbul'a okumaya giden Mustafa'nın üzerinden çağdaş bireyin açmazlarını irdeleyen Ramis Çınar, bu romanında dönemin atmosferini de yansıtıyor. İnsan ilişkileri, kuşak çatışmaları, modernlik, gelenekçilik, doğu-batı ikilemi, sağ-sol çatışması, kadercilik, varoluşçuluk gibi temel sorunsalların iç içe geçtiği Aşk, Hayat ve Arayış, okuyanların kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri, insan arayışına dair felsefi bir roman.

LOVE, LIFE AND QUEST

Love pain, loneliness and endless search for meaning… Ramis Çınar in his novel Love, Life, Quest with the theme of ‘quest for meaning’ invites readers to an adventurous journey. In his search for happiness, the protagonist Mustafa takes on different paths and fearlessly pursues his dreams. He experiences the brutal realities of life until he dares to face up the truths about himself. In time Mustafa realises that what he has longing for is in fact in a place he has never expected. Ramis Çınar approaches the dilemmas of the contemporary individual by telling the story of Mustafa who from his hometown Edirne goes to Istanbul, a personal utopia city for him, to study in the 70s. The author also reflects the atmosphere of the period. Love, Life, Quest is a philosophical novel, in which topics such as human relationships, generational conflicts, modernity, traditionalism, east-west dilemma, right-left conflict, fatalism, and existentialism are intertwined. It is a novel about the human endless quest in which readers can find at least a thing about themselves.